27/03/2020
Poštovani građani Republike Kosova,
Kako dani i nedelje prolaze, pandemija COVID-19 izvan svog uticaja kao zdravstvena kriza počela je da prerasta i kao kriza tržišta i ekonomija većine zemalja, uključujući i našu zemlju. Kako se pojavljuje kolektivno znanje o virusu Corone, kosovska vlada je takođe primorana da u velikoj meri sledi akcije drugih zemalja, sa jedinim ciljem da kontroliše širenje zaraze. Kao rezultat toga, zatvorili smo vrtiće, škole i univerzitete, a da nije prijavljen nijedan slučaj zaraze. Isto tako, u kontinuitetu preduzete su mere za ograničavanje delovanja kako bi se poštovala potreba za održavanjem fizičke distance i od građana se tražilo da ostanu unutar svojih domova i stanova. Zahvaljujući ovim odlukama i njihovom pridržavanju, uspeli smo u velikoj meri zaštitimo zdravlje naših građana, posebno starijih sa nama.
Ova ograničenja, zajedno sa ograničenjima koje su nametnule zemlje u regionu, značajno su usporila tempo proizvodnje i tržišne ponude robe i usluga. Pored negativnog uticaja na agregatnu ponudu, ujedno je uticalo i na ukupnu potražnju roba i usluga. Ovde nema potrebe da se produbljujemo u teorijskoj analizi kanala kroz koje su gornji agregati uticali, ali dovoljno je da se zaključi da se pad ekonomske aktivnosti u određenoj meri odražavao u tri glavne ekonomske kategorije: građani (bilo u ulozi ostavioca prihoda, bilo u ulozi krajnjeg potrošača), poslovna zajednica i budžetski kapacitet države. Sve ove tri ove kategorije prolaze kroz pogoršanje situacije, u nekim slučajevima privremeno, a u nekim čak i na duži rok. Shodno tome, rasprava o merama koje treba preduzeti u suzbijanju pandemije i njenom uticaju na ekonomiju trebalo bi da se adresiraju potrebe i održivosti ove tri kategorije, sa ciljem smanjenja gubitaka u proizvodnji robe i usluga koji su u stvari umanjenje blagostanja ravnopravno podele među svim akterima u društvu.
Vlade zemalja regiona i šire smislile su ideje o merama koje bi trebalo preduzeti u vezi s tim, ali uvek uzimajući u obzir karakteristike njihove ekonomije i raspodelu nacionalnog dohotka, budžetskih prostora za intervenciju sa fiskalnim merama, kao i raspoloživih novčanih instrumenata (u zavisnosti od raspoloživih karakteristika i instrumenata). S tim u vezi, naša država je podložna najproblematičnijim ograničenjima:
Ispod nađite kompoziciju vladinog paketa za vanredne situacije:
opstanak i koji su uglavnom uključeni u grupu društva koja je suočena sa ekstremnim siromaštvom. U martu je oko 98.100 građana zemlje uključenih u šemu dobilo dodatnu mesečnu pomoć u ukupnom iznosu od 2,55 miliona evra. Slična će se potupiti u naredna dva meseca, čime će vrednost intervencije biti povećana na 7,6 miliona evra..
Ukupni iznos ovog paketa za hitne slučajeve iznosi 170,6 miliona evra i verovatno će ga trebati podržati dodatnim fiskalnim i novčanim stimulativnim paketom, ali sa srednjoročnim uticajem na ekonomiju. Cilj sledećeg paketa intervencija biće što pre oživiti ekonomiju, povećati proizvodnju i zaposlenost. U drugoj fazi, većina intervencija će biti monetarne prirode i uključivaće šemu garancije za kredit i pružanje podrške određenim sektorima ekonomije..
Vlada Republike Kosovo, preko Ministarstva finansija, intenzivno radi na pronalaženju dodatnih izvora finansiranja. Pored inicijalnih izdvajanja od 10 miliona evra Ministarstvu zdravlja, o dodatnom finansiranju pregovara i Svetskom bankom i dodatnim finansiranjem (do mere od 70 miliona evra). MMF je takođe podnelo zahtev za kredit od 52 miliona evra iz brzog finansijskog instrumenta; je od Saveta evropske banke za razvoj u iznosu od 35 miliona evra; zvanični zahtev za podršku poslat je nemačkom Ministarstvu za razvoj i saradnju; i obećana je podrška Evropske unije.
Sasvim na kraju, Vlada Republike Kosovo želi da osigura da za svakog građanina koji čini sve što je u njenoj moći da kontroliše i zdravlje građana i ekonomiju..